Fotoğraf Çekimi

Fotoğraf Çekimi

Matbaacılığın gelişip yaygınlaşmasının ardından şüphesiz görsel sanatlar da artık sınırları aşmış ve dünya çapında yaygınlaşmıştır. Bu görsel sanatların bir kolu da fotoğrafçılıktır. Mekanik olarak fotoğrafçılık, ışığa hassas bazı materyaller üzerine ışık düşürme işlemi olsa da, aslında fotoğrafçılık, ölümsüzleştirilmek istenen saliselik anların yakalanması işidir.

Fotoğrafçılık için, sağlam bir ekipman kadar gerekli bilgi ve birikime de sahip olunması gerekir. Gerekli tecrübe olmaksızın başarılı sonuçlar elde edilemez.

Fotoğrafçılık için en önemli unsur olan gün ışığı, en etkili fotoğraf için olmazsa olmazdır. Yeterli gün ışığı yoksa, yapay ışıklar kullanılarak gün ışığı etkisi oluşturulur.

Ürün ve Kurumsal Resimlerinizi Çekebiliriz

Ürün ResimleriÖzel gün ya da kurumsal fotoğraf çekimi yapan firmamız, profesyonel bir ekip ve gerekli bilgi birikimine sahip olmasıyla bugün dünyada fotoğrafçılık adına gelinen son noktaya hep yaklaşmayı hedefleyen bir anlayışa sahiptir.

Özel gün fotoğrafçılığının içinde; düğün dış çekim fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığı, yeni doğan bebek fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı ve portre fotoğrafçılığı vardır.

Özel gün fotoğrafçılığı için adı üzerinde, özel gün için aylar öncesinde görüşmeler gerçekleştirilir ve çekim alanları için planlamalar ve hazırlıklar yapılır. Bu fotoğrafçılık için tarih çok önemli olduğundan, tüm hazırlıkların titizlikle, yedek ekipman ve ekiple çalışılması gerekmektedir.

Ürün ve portre fotoğrafçılığı içinse tarihin çok telafi edilemez bir yanı yoktur ve zaman sınırlaması yoktur. Bu nedenle çalışma tarzı diğerine nazaran daha serbesttir.

Fotoğraf Çekim Kuralları

  • F4 Diyafram değeri çoğu zaman işinize yarayan değerdir. Eğer 200-400mm uzun lens kullanıyorsanız, diyaframınız oldukça açık olmalı ki konunuz arka plandan daha net ve uzak dursun.
  • Fotoğrafını çekeceğiniz kişilerle iyi bir iletişim içinde olmanız, hatta arada onlara şakalar yapmanız, onların yüzünde doğal bir gülümseme yaratacağından daha doğal fotoğraflar çekersiniz.
  • Pahalı bir kamera ve lenslere sahip olmanız, çok iyi fotoğraflar çekeceksiniz anlamına gelmez. Bazen bir cep telefonuyla bile harika fotoğraflar çekilebilmektedir. On çekit lens almak yerine, faydalı birkaç fotoğraf kitabı incelemek daha doğru olmaktadır. Size fikirleri ve çalışmalarıyla fikir verecek ve ilham olacak usta fotoğrafçıların eserlerini incelemelisiniz.
  • Fotoğraf makinanızın el kitapçığını okuyunuz. Çoğu kişi fotoğrafçılık macerasında bu çok önemli adımı unuturlar. Her kameranın farklı özellikleri vardır. Bunları bilmek sizin iyi fotoğraflar çekebilmenizin bir diğer yoludur.
  • Düşünmeden fotoğraf çekmeyin. Nasıl görüneceğinden, nasıl bir kompozisyon yaptığınızdan ya da ışığın yeterli olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olduktan sonra denklanşöre basınız.
  • Dijital fotoğrafçılarda kötü bir alışkanlık var ki o da fotoğrafı çektikten sonra hemen kameranın arkasından bakarak kontrol etmek. Anı kaçırmamak için devamlı fotoğraf çekmeli, sonradan bu fotoğrafları kontrol etmeli.
  • Fotoğrafını çekeceğiniz konunun etrafında bir çerçeve olduğunu düşünmeniz, fotoğrafınızın bütünlüğü açısından önemlidir.
  • Asla güneşi arkanıza alarak konunuzu aydınlatmayın, bu çok sıkıcı bir sonuç doğurur, bunun yerine konunuzu yandan ya da arkadan aydınlatarak konunuzun etrafından bir ışık hüzmesi sağlayabilir ve çok daha güzel fotoğraflar elde edersiniz.
  • Çekeceğiniz konuyla göz teması kurun ve onu dinleyin. Kameranızı indirerek göz teması kurun ve fotoğraf anında kaldırın. Kişilerinize onları bir mikroskopta inceliyormuşsunuz izlenimi vermeyin.