Gutenberg’in İcadından Bu Yana Matbaacılık

Gutenberg’in İcadından Bu Yana Matbaacılık

Gutenberg’in kullandığı sistemden bu yana matbaacılık sürecinde çok farklı değişiklikler yaşanmıştır. Günümüzün modern koşullarına göre Gutenberg’in kullandığı matbaa sistemi oldukça yavaş ve yorucu kalmaktadır. Düzenleyiciler kalıpları tek tek elle yerleştirmekteydi.

Usta bir düzenleyici bir saatte yaklaşık 2000 adet karakteri yerleştirebilmekteydi. Bugün bir bilgisayar aynı sayıdaki karakterleri 2 dakika içinde dizebilmektedir. 15. Ya da 16. Yüzyılda basılan karakter sayısına kıyasla bugün bir bilgisayar dakikada çok daha fazla sayı basabilmektedir.

Değişen ne oldu? Hala Gutenberg’in kullandığı sistemi kullanmamıza rağmen değişen neydi peki? 19. Yüzyıla kadar bilgisayarlar Gutenberg’in matbaasında yaptığı gibi elle baskının her adımında kullanılmaya başladı.

Teknoloji ilerledikçe, mucitler bu yeni gelişimleri matbaada devrim yaratmak için kullandılar. Buhar motorları ve sonrasında elektrikli motorlar matbaa sistemlerine dahil edilmeye başladı. 1970’lerde bilgisayarlar matbaacılığın basım sürecine dahil olmaya başladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*