Nikah Şekeri

Nikah Şekeri

Nikah bir erkek ve kadının evlenebilmesi için yasal olan bir akid işlemidir. Nikah işlemi 1926 yılındaki Medeni Kanunla beraber günümüze kadar süre gelmiştir.
Nikah, aile arasında yapılabileceği gibi, çok kişilik de yapılabilmektedir. Aynı zamanda düğün gününde nikah kıyan çiftler de vardır. Çok kişilik yapılan nikahlarda gelenek gereği nikah şekerleri yaptırılmaktadır.

Nikah Şekeri Neden Vardır?

Nikah şekerinin genel amacı, nikahları kıyılmış çiftleri yalnız bırakmayarak gelen davetlilere verilen, anı niteliğinde bir hediyedir. Günümüzde ise çok amaçlı olarak, doğum, sünnet ve ilk dış çıkarmalarda kullanılmaktadır. Nikah şekeri, önceden siparişi verilmesi ve aceleye getirilmemesi gereken ufak ama geleneksel bir detaydır. Aceleyle sipariş edilmiş nikah şekerlerinde bazen eksiklikler, yanlışlıklar olması doğaldır.

Nikahtan En Az İki Hafta Önce Temin Edilmeli

Nikah şekerinde ilk yapılacak işlem nereden temin edileceğine karar vermektir. Bazı çiftler, kendileri hazırlamayı tercih etse de bu hem zaman kaybına yol açar hem de maliyet kaybına neden olur. Çoğu zaman maliyet olarak, evde hazırlanan nikah şekeri ile sipariş edilen nikah şekeri aynıdır. Nereden ve nasıl temin edilirse edilsin, nikah alınan günde iki hafta önce hazırlanması çiftlerin işini kolaylaştıracaktır. Çünkü düğün hazırlıkları meşakkatli bir süreç olduğundan bu detay fark bile edilmeyebilir.

Nikah Şekeri Seçimi

Nikah şekeri seçimin, gelen misafirlerin yaş ağırlıklarına göre model seçimi önemli bir detaydır. Daha geleneksel mi, daha modern şekerler olmasına misafirlerin yaş ağırlıklarına göre seçilmelidir. Son olarak nikah şekeri dağıtımını yapmanın iki yolu vardır. Salonun girişine koyabilir gelen misafirlerin rahatça ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir değer seçenek de önceden her masaya koyarak misafirlere daha da kolaylık sağlayabilirsiniz.